Akvárium.sk - Fórum | Inzercia | Kontakty
20. 1. 2018 21:46:17
       Vyber si:
  Úvod
  Súťaž
     Sladkovodné
     Morské
     Výsledky
  Ryby
  Články
  Rastliny
     Články
  More
     Ryby
  Knihy
     Rastliny
     Sladkovodné
     Morské
     Technika
     Jazierko
  Technika
     Filtre
  Nádrže
     Vaše
     More
     Amano
  Inzeráty
     Ryby
     Potrava
     Rastliny
     Technika
     Ostatné
     Pridať
  Kontakty
     Predajne
     Internetové
     Chovatelia
     Pestovatelia
     Výkupne
     Výrobcovia
     Dovozcovia
     Veľkoobchody
     Služby
     Pridať
  Pozadia
  Fórum
     Prihlásiť
     Registrácia
  Odkazy
     Pridať
  Kontakt
 
       Reklama
 
       Info na e-mail:
Ak chcete byť informovaní o novinkách na tejto stránke tak sa zaregistrujte
 
Odhlásiť    Prihlásiť

Forum o akvaristike - odpovede na otázku

  Index  ¦   Nový príspevok  ¦  Hľadaj Späť  

 Otázka: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 6. 8. 2002 16:41:03 
 ZAVOJNATKY
 Ahoj. Som začiatočník a zamilovala som sa do závojnatiek a prosim o akúkoľvek radu a skúsenosť s nimi. Ďakujem.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 7. 8. 2002 9:12:24 
Závisí od toho, či si sa zamilovala len na základe pohľadu do akvária, alebo si si aj čosi prečítala. Poznáš brožúru Dieter Jauch: Závojnatky a barevní kapři, Nakladatelstvo VAŠUT z roku 1999?Niečo je aj na stránkach catfish.cz/studenovodné ryby v časti karasy. Ak ovládaš cudzie jazyky, je možné pozrieť Fishbase pod latinským názvom napr. carrasius auratus. Sú to studenovodné rybky, vyžadujú nižšiu teplotu ako ostatné rybky, preto sa s nimi ťažšie chovajú, rypú sa vo dne akvária. Dosahujú veľkosť 10-20 cm, ale potrebovali by veľké akvárium, alebo jazierko. Jedna rybka v okrúhlom akváriu je podľa mňa týranie.

 Odpoveď: peter     e-mail: cipka@centrum.sk 7. 8. 2002 9:46:15 
Aj ja mam doma zavojnatky. Jednu teleskopku a jedneho karasa. Je jednoduche sa o nich starat(chovam ich so skalarmy). Maju 23-24°C vodu. Krmim ich vlockovim krmivom 2x denne.Chovaj ich aspon piatich.

 Odpoveď: Krado     e-mail: Krado@post.sk 7. 8. 2002 11:07:07 
Ak chceš chovať závojnatky, tak ich musíš chovať naozaj vo veľkom akvarku. Rastliny ti neradím, lebo sú to veľmi pracovité ryby, ktoré všetko preryjú, takže to čo by si zasadila by o hodinu plávalo na hladine. Iba ak umelé rastliny. Naozaj sa najlepšie chovajú vo väčšom akvarku a aspoň 4-6 ks. Vodu znášajú aj chladnejšiu a s potravou sú nenáročné , skôr sú stále hladné hoci ich nakrmiš.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 7. 8. 2002 17:14:07 
Ďakujem za Vaše odpovede. O zavojnatky sa starám v práci v 250l akvarku. Sú 4 3 panciernici, prisavnici a iné neviem pomenovať. Zamilovala som sa do nich, lebo jednoduché, nenáročné, krásne oživia akvarko. Mam 2 knihy a 1 je konkrétna_ Chováme závojnatky z 98 roku, ale knihy čo si mi odporučil Peťo si určite zoženiem. Akú neplechu ešte dokážu robiť? Čo najradšej papajú? V lete mali 35 stupňov vadí to moc? (na dobrom osvetlení sa pracuje) Podarilo by sa mi ich aj množiť? Nemôžu sa žužlaním štrku zadusiť? Môžu sa upapať k smrti ako skaláre? Za ako dlho narastú do konečnej veľkosti? No už dosť, ďakujem.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 7. 8. 2002 17:19:05 
fzfhjjhgzghjgg

 Odpoveď: catfish     e-mail: cat_fish@volny.cz 7. 8. 2002 17:47:00 
O potravě a o množení je něco v článku od Jaroslava Soukopa tady: http://www.catfish.cz/studen/karas/karas.htm

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 8. 8. 2002 9:40:03 
Naozaj prežili 35 stupňov? Normálne by nemali mať dosť kyslíka. Bolo to namerané na teplomeri vonku alebo v akváriu?Nevedel som, že existuje aj smrt rybiek z dôvodu upapania? Prečo práve u skalárov? No, na otázky odpovedám otázkami, čo nie veľmi OK, ale je to asi preto, že sa závojnatkami nezaoberám. Ale teóriu si určite najdeš v knihe alebo na www a o praktické poznatky ťa určite obohatí nejaký vyššie spomínaný chovateľ.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 8. 8. 2002 16:51:39 
Naozaj prežili tých 35 stupňov, nameraných priamo v akvarku. Tvárili sa normálme, ani nelapali po vzduchu. Od viacerých ľudí som počula, že skalárom od prežratia vylezú črevá a potom zomrú. Že sú moc pažravý. Tá odporučená www stránka catfish je super. Aké ryby nie sú vhodné na chov so zavojnatkami? Je dobré ich stále kŕmiť vločkovou a sušenou stravou? Dostať bežne kúpiť aj kométu? Ešte som ju nevidela.

 Odpoveď: Soukop     e-mail: soukop129@volny.cz 8. 8. 2002 19:35:22 
Teplotu 35°C jsou závojnatky schopny přežít. Pokud jsou dlouhodobě zvyklé na pokojovou teplotu kolem 25°C krátkodobé zvýšení teploty na 35 by jim nemělo nijak výrazně uškodit. Samozřejmě pokud jsou dobře živené a zdravé a samozřejmě záleží na dané formě závojnatky. Krmení závojnatek pouze umělou potravou dvakrát nedoporučuji, lze je sice udržet v poměrně dobré kondici, ale živočišná potrava je opravdu základ a pokud chcete závojnatky množit je určitě nezbytná. Pokud však nemáte jinou možnost než umělá krmiva tak krmte co největším sortimentem (krmivy od více firem) a ne jen jedním druhem krmiva. Karasi jsou také částečně dravci, zvláště méně vyšlechtěné formy a kusy měřící něco kolem 20 cm jsou schopni pozřít ryby velikosti dospělé mečovky mexické. Např. mnou rozmnožení a odchovaní karasi které mám po celou dobu chovu v zahradním rybníčku většinou bez problémů sežerou i dospělce pavího očka, jsou totiž tviklí lovit různé larvy a také svůj vlastní potěr. Pokud jsou však od mala zvyklí na umělá a mražená krmiva většinou dají menším rybkám pokoj. Jsou to však také ryby velmi silné a robusní a mohou menším rybám způsobit újmu i jiným zpoůsobem. Mnoho úspěchů s chovem.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 9. 8. 2002 8:20:23 
Naozaj? Nikdy som o vylezení čriev nepočul. Ani sa mi nechce veriť, čo sa také čosi deje. No čo už, život je sviňa. Všetky ryby sú pažravé, nielen skaláre, preto sa odporúča krmiť málo - koľkokrát denne alebo obdeň v tom sa názory líšia. Závisí to zrejme o toho na čo si ryby zvyknú. Ja krmim raz denne večer, niekto dvakrát denne ráno a večer po malých dávkach, niekto každý druhý deň. Čo je to kométa?

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 9. 8. 2002 8:21:19 
Naozaj? Nikdy som o vylezení čriev nepočul. Ani sa mi nechce veriť, čo sa také čosi deje. No čo už, život je sviňa. Všetky ryby sú pažravé, nielen skaláre, preto sa odporúča krmiť málo - koľkokrát denne alebo obdeň v tom sa názory líšia. Závisí to zrejme o toho na čo si ryby zvyknú. Ja krmim raz denne večer, niekto dvakrát denne ráno a večer po malých dávkach, niekto každý druhý deň. Čo je to kométa?

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 9. 8. 2002 15:46:30 
No naozaj. Mam to od celkom dôveryhodných zdrojov. Kométa je tiež druh závojnatky ako aj teleskopka a mnohé iné podľa mňa nechutne vyšľachtené závojnatky. Má menšie telíčko a dlhý chvost za sebou. Naozaj vyzerá ako kométa. Ešte som ju v obchodoch nevidela. Aj taleskopka je krásna. Je to čierna gulička s vypuklými očkami. Stránka catfish sa aj po určitom čase obnovuje? Kŕmi niekto z Vás zavojnatky dážďovkami? Som sa dočítala, že im chutia. Chcem im to trocha spestriť. Nemá to vplyv na kvalitu vody? Je nutné alebo dobré krmitko pre zavojnatky? Prečo sa mi nemnožili? Nepadli si do oka? Mam určite samca a samicu a myslím že mali celkom fajn podmienky na množenie. Ale najkrajšia závojnatka je karas balónový. Mali sme ju, ale zomrela mojim pričinením vcucla som ju do hadiceee :((((((((((((. Bola ružová s čiernymi očami a veľkým guľatým bruškom. Je to normálne, napriek snahe im neublížiť?????

 Odpoveď: catfish     e-mail: cat_fish@volny.cz 9. 8. 2002 16:10:15 
Ano, stránky se občas aktualizují. Ale musí na ně přistupovat přes adresu : http://www.catfish.cz - na první straně je vždycky uvedené, co zrovna přibylo.

 Odpoveď: Soukop     e-mail: soukop129@volny.cz 10. 8. 2002 11:15:24 
Samozřejmě. Žížaly jsou pro závojnatky hodnotnou potravou a velmi jim chutnají. Znečištění vody je však při krmení touto potravou opravdu velké. Při chovu v akváriu s větší obsádkou a choulostivějšími rybami nevybaveného dobrým filtrem doporučuji nechat žížaly vyprázdnit - nechat pár dní v nádržce s několikacentimetrovou hloubkou vody, potom je znečištění menší. samozřejmě nesmí chybět ani poteava rostlinná - viz. mé články na www.catfish.cz.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 11. 8. 2002 19:50:54 
Ja som čítala Vaše články. Sú super, dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí, ktoré som sa v knihe Chováme závojnatky nedozvedela. Len mám tam aj malé, merajú aj s chvostom 3cm, asi dážďovku musím pokrájať úplne nadrobno. Ako sa na samici prejavuje, že je samica? V práci mám 4, 2 veľké a jedna mala na hlave chvíľu vyrážku, teda je to samec. Tá druhá nič. Ešte raz sa chcem spýtať, dostať niekde kúpiť kométu.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 12. 8. 2002 7:51:33 
Tak som si pozrel v katalogu tu kometu. Tuším ako jediná zo závojnatiek vyzerá ako normálna ryba :o).

 Odpoveď: Soukop     e-mail: soukop129@volny.cz 12. 8. 2002 19:12:57 
Samice je také většinou výraznějí tlustší, ale zýleží na formě, u některých to jde poznat velmi špatně. Nevím jak na slovensku, ale u nás jsou tzv. komety dostání i v akvaristických prodejnách v poměrně hojném množství.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 14. 8. 2002 16:56:13 
No fajn aspoň jedna forma sa ti páči! Všetky ryby sú samozrejme krásne, ale oni sú naj. Veď v každej rozprávke ak sa vyskytujú ryby sú to práve oni. Už som konečne objavila obchod s kométami. Je v Ovsišti. Ako dobre vidia zavojnatky? Vedia si zapamätať, že som to ja kto im dáva žrať? Od akvaristu som sa dozvedela, že samice majú špicatejšiu pusu. Je to možné? Vyzerajú úplne rovnako, len jedna nemala na hlave tú vyrážku ani raz. Môže byť oranžová? Že mala byť červená. Vplýva na ne aj počasie? Nepriaznivo?

 Odpoveď: Soukop     e-mail: soukop129@volny.cz 15. 8. 2002 19:19:10 
Závojnatky jsou jednoduše řečeno velmi hloupé ryby, promiňte, že to tak musím říct, ale je to skutečně pravda. To, že by svého chovatele poznali jsem u nich takřka nepozoroval, lze je naučit krmit z ruky, ale to je asi tak všechno. Moc dobře nevidí, tedy co se celé rybí říše týče.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 16. 8. 2002 11:15:05 
Ryby vraj majú zlý zrak, ale že vraj majú dobrý sluch a cit na vibrácie/otrasy a že vraj podľa zvuku krokov resp. otrasov podlahy sú schopné rozoznať kto ide. Ale či to je pravda a ako to zistili neviem. Okrem toho, ak sa na rybu niekto díva a ryba pripláva, znamená to že čosi vidí - možno len tieň, ale pripláva len preto, že čaká, že jej ten tieň čo vidí, dá nažrať. Je to vraj čosi ako reflex.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 16. 8. 2002 11:17:23 
Tie vibrácie by teoreticky mohla vnímať bočnou čiarnou...?

 Odpoveď: catfish     e-mail: cat_fish@volny.cz 16. 8. 2002 14:48:45 
Kaprovité ryby a sumci mají kromě postranní čáry i "Weberův aparát", takže zvuky vnímají velice dobře.Co se inteligence týče, jsou podle mne dravci daleko chytřejší než jejich kořist.

 Odpoveď: catfish     e-mail: cat_fish@volny.cz 16. 8. 2002 14:51:26 
Kaprovité ryby a sumci mají kromě postranní čáry i "Weberův aparát", takže zvuky vnímají velice dobře.Co se inteligence týče, jsou podle mne dravci daleko chytřejší než jejich kořist.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 18. 8. 2002 18:37:48 
Hmm to je blbé, že sú blbé. Vôbec na to nevyzerajú. Mám novú závojnatku. Je biela s červenými fľakmi a má aj fľakatý chvost. Je č. 5 a plánujem kúpiť aspoň 3. Môžem do 260l akvarka? Pokračuje sa ešte v šľachtení závojnatiek? No čo s tým počasím? Vplýva na ne ako na nás ľudí? Tak pekne odpisujte.

 Odpoveď: Soukop     e-mail: soukop129@volny.cz 18. 8. 2002 20:44:08 
V šlechtění se samozřejmě pokračuje stále dál a vznikají stále nové formy (zrůdičky). O šlechtění se při alespoň troše prostoru můžeš pokusit sama, pokud bys chtěla být úspěšná stojíto hodně práce a hlavně trpělivosti, než dosáhnete toho co opravdu chcete. Počasí má na vybarvení samozřejmě také vliv, ryby )závojnatky), které jsou chované v akváriu ve tmě mají poněkud odlišné zbarvení než ty samé ryby chované např. v rybníčku. Je to na hodně dlouhou diskusi.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 19. 8. 2002 14:12:17 
Nedá mi aby som si nezavrtol. o:) Vo štvrtok som sa zastavil v akvaristike v Žiari nad Hronom. Mali tam také závojnatky, ktoré sa veľmi podobali tvarom tela a chvostom na komety, len hlavu mali akúsi inú (nie rakovinovitú, ale ako nejaké hlaváče, či čo s takou zvláštnou spodnou hranatou čelusťou a lícami). Spýtal som sa, že či sú to kométy. Predávačka povedala, že pôvodne to boli kométy, ale že takéto ich dodáva jeden chovateľ. Uznala, že sú znetvorené. Takže milá Rabka, stále sa šľachtí...:o(.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 23. 8. 2002 13:22:23 
Milý Peter. Ja už viem, že sa ďalej šľachtí. Pýtala som sa a dostala som odpoveď. To už ale neschvaľujem, lebo vyzerajú ako malý netvori. :( Práve dnes mi zomrela závojnatka. Mala už 2 roky. Chcem sa spýtať, ako je to s tým ovzdušňovaním vody. Dočítala som sa, že závojnatkám to prospieva, ale v akvaristických brožúrach som sa dozvedela, že to kalí vodu a treba sa toho zrieknuť. Je to pravda? V našom akvarku, ktoré má na šírku 2m sú 2 takéto hadičky. Prospieva to všetkým rybkám? A ako je to s farebnými granulami? Naozaj sa výraznejšie sfarbia? Nejak som to nepostrehla, ale im veľmi chutia. Však je to OK, že sa dožila 2 roky? Určite jej nič nebolo. Veľmi rada by som ich množila a krížila, ale sú na nerozoznanie. Ale 2 maličké sú stále spolu, naháňajú sa proste sú stále spolu. Znamená to niečo?

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 26. 8. 2002 11:09:58 
No nakoniec sa začnem závojnatkami zaoberať aj ja. Na www.nmette.de sa uvádza, že všeobecne platný je priemerný vek 1,5 roka, ale závisí to konkrétne od druhu a podmienok chovu. Dúfam, že ťa to aspoň trochu potešilo. Ale je tam aj, že najčastejšie umierajú na prežratie. Ďalej sa tam, a nielen tam, uvádza, že ich chov v akváriách je náročný a treba dodržať a dbať najmä na tri veci: prevzdušňovanie (dýchanie), potravu a odkaľovanie. Je to logické: Keďže vyrýpu väčšinu rastlín, veľa rastlín sa v nádrži neudrží a tak treba veľa prevzdušňovať - ak by bolo rastliniek dosť, tak sa to až tak nemusí. Vyžadujú veľa papkať (trikrát denne v malých dávkach), takže veľa kadia a treba odkaľovať. Chcu mať čistú vodu. Všeobecne tam, kde je dosť rastlín a dobrá filtrácia nie je treba prevzdušňovať - to však nie prípad závojnatiek. Dno sa kalí snáď len podľa toho, kde sa kamienok umiestni, ak na dno tak kalí... Mnohé firmy (tvrdím, že všetky) propagujú lepšie sfarbenie a pritom klamú o dušu. Ak to nefunguje skúsil by som inú značku. Tie dve rybky, to by mohla byť láska...Inak na tej nemeckej stránke sú skoro všetko také otázky, aké dávaš ty. Neodpisuješ ich? o:) Pozri aj akvamit.hyperlink.cz.

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 26. 8. 2002 17:05:42 
To by bolo super, keby si sa začal nakoniec zaoberať závojnatkami aj ty. Mohli by sme súťažiť komu rýchlejšie rastú a priberajú. :)))) Aké rybky chováš ty? Teraz mám hrozný problém. Po smrti veľkej závojnatky počas mojej dovolenky, druhá veľká závojnatka je tiež na zomretie! Vôbec mi nejde do hlavy prečo má tak enormne obžraný chvost! Kto jej ho načal? Panciernici? Prísavníci? Fosilius? Je veľmi smutná a ja tiež. Čo s ňou mám robiť? Prečo jej niekto ublížil? Už ani nepláva, len tak ledabolo, ale na moju obrovskú radosť dosť veľa papá! Granule na farbu papajú týžďeň. Za koľko sa prejaví ich účinok? Nerob si zo mňa srandu s tými otázkami na nemeckej stránke! Ja mám vlastnú hlavu a svoje otázky. :) Ďakujem za odporučenú stránku, už som tam bola. Už viem ako rozoznám samicu a samca. Samica má ritný otvor v tvare kruhu a samec elipsi. Dobré nie?

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 27. 8. 2002 15:49:01 
Som rád, že konečne vieš aký je rozdiel medzi samičkou závojnatkou a samcom závojnatcom. Pekne pozoruj ich ritné otvory a máš to! Mam tetry, guramy, mrenky, pancierniky, prísavníky a jedného starého pána platu. Okrem toho mam raka a jednu gupku (asi sedem malých gupiatok), ktorú mal rak už dávno zožrať, ale nič. Teraz zakladám nové akvárium, takže bude aj čosi iné. V úvode píšeš, že nevieš aké druhy rýb, okrem závojnatiek, prísavníkov a panciernikov, sú v tom akváriu. Neverím, že tí žrúti boli prísavníky a pancierniky. Ked náhodou ryby načali plutvy nejakej spoluobyvateľky, tak som ju dal do extra akvária, hlavne keď som videl, že všetky plávajúce si rady zahryznú do načatej plutvy a rybka sa nevie ubrániť. Občas krmim aj vločkami na podporu farby, na zvyšenie potencie, na lepšiu kondíciu atd. ale nič som nespozoroval, len to, že im chutia. Takže je to okey. Idem pátrať, čo je fosilius...

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 27. 8. 2002 17:00:26 
Ja viem čo je fosilius, ale neverím, že to bol on. Je to , že vraj dravá ryba ( neviem jej presný názov a mrzí ma to ), vyzerá ako úhor je dlhšia s dlhou hornou plutvou a veľkými fúzami. Neverím, lebo celý deň je zalezený vo svojom novom domčeku a chodí sa len napapať. Chcela by som ešte niečo napísať k tvojej odpovedi zo 26.8., lebo s ňou nesúhlasím. Preto až teraz, lebo som sa tešila, že začneš zo závojnatkami aj ty. Závojnatky že sú náročné? To som teda nevedela :))))) To som ešte nikde nikdy nečítala. Prečítaj si záver článku Karas ryba mnohých tvárí od Soukopa. Sám si mi to na začiatku odporučil. Rastliny mi neryjú len obžierajú, žerú 3x denne, odkaľujem každý mesiac. Ja to myslím smrteľne vážne s tým odlíšením samcov a samíc! Je ti to smiešne? Ja viem ako baba všetko asi moc prežívam, ale mám ich naozaj veľmi rada a urobím všetko pre ich zdravie a krásu.

 Odpoveď: catfish     e-mail: cat_fish@volny.cz 27. 8. 2002 22:58:44 
A není fosilius třeba tohle ?http://www.catfish.cz/clanky/fossilis/het_foss.htm

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 28. 8. 2002 7:26:35 
No, ako vieš, ja som len teoretik, čo som vyčítal to som napísal. Teoriu píše každý podľa vlastných skúseností, profesional zozbiera viac skúseností a napíše to čo zistil u väčšiny. To ale neznamená, že to tak musí platiť vždy. Práve na toto sú takéto fóra, diskusie atď dobré. Ty si v chove týchto rybiek praktik, lebo ich vidíš každý deň a venuješ sa im. Nepochybujem, že si to s ritným otvorom si myslela vážne, len si myslím, že u plávajúcej ryby sa tvar ritného otvoru nedá posúdiť. Alebo dá?

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 28. 8. 2002 17:06:29 
Ďakujem za odporučenú stránku. Je to on! Potvora jedna škaredá! Určite ju obžral on! Nemôže teraz v prípade hladu zjesť mojich malých 4 muškatierov ( 3 závojnatky 1 teleskopka)? Veľká závojnatka dnes zomrela. :((((( Nechcete niekto tú škaredú a zlú rybu? Mám strach o maličké, možno zbztočný ale predsa. Som rada, že som sa zapojila do tohto fóra a že mi aj niekto odpisuje. Len sa čudujem, že ešte neexistovala stránka o závojnatkách. To ich chová tak málo ľudí? Ospravedlňujem sa ak sa na jednu vec spýtam viac x, lebo doma som zavalená haldou vytlačených stránok a behám po nich rýchlo očami a sem tam niečo ujde. Chcem sa spýtať, čo im dávaš na potenciu? Či to je v každých vločkách? Neboj ja to velice rychlo zistím čo je čo! ( samec,samica) Pekne ich vylovím a zapíšem, kto má aký otvor. Bude to jednoduché majú aj mená a každá je inej farby. Len mi je ľúto, také krásne rybky a keď sú najkrajšie a najväčšie zomierajú. Nedá sa ich šľachtením zvýšiť vek napr. na 5 rokov? Nemusia sa z nich robiť len komiksové ryby. Teší ma ako sa im darí a dokonca vidno ako rastú. A ešte máme jednu pre mňa záhadnú rybu. Musím ju asi odfotiť a dúfam, že to nie je dravec. Je veľká tak 18 cm čierna s hrubými pásmi veľkými očami a fúzami. Ja som tie dve nekupovala, ja chcem len závojnatky! Plánujem ich mať max. množstvo na 260l akvarko. A prečo jej vôbec niekto načal tie plutvy?

 Odpoveď: Soukop     e-mail: soukop129@volny.cz 28. 8. 2002 19:09:58 
Ohledně toho věku - v literatuře nejčastěji skutečně najdete průměrný věk tak 2 roky - já mám závojnatku, která má 10 let a pravidelně se vytírá a dalo by se říct, že je to moje nejlepší chovná ryba a dožije se podle mě ještě mnohem vyššího věku. Závojnatka je podle mě ve dvou letech plně vzrostlá a má dobré chovné výsledky. Rozeznání pohlaví - tímto způsobem sice občas od sebe ryby rozeznat jde, ale rozhodně to není určující, pochybuji, že to tímto způsobem někdo stoprocentně určuje.

 Odpoveď: catfish     e-mail: cat_fish@volny.cz 28. 8. 2002 20:38:36 
Tak toho keříčkovce taky někdy nakrm, ať si nemusí odkusovat jídlo z živých rybek. : )))Ale teď vážně, musí se krmit vždycky, když mu splaskne bříško (klidně každý druhý den, ale pořádné množství potravy) - a chce to patentky a jinou masitou stravu, pak nebude mít důvod okusovat ryby.

 Odpoveď: peter     e-mail: pkrajcovic@nextra.sk 29. 8. 2002 9:37:33 
Uprimnú sústrasť k uhynutej rybke. Ja nedávam nič na potenciu, len mám vločky JBL, ktoré obsahujú proteiny a všeličo iné (vitamíny), čo by malo okrem iného povzbudiť rybičky ku vytieraniu. Ja väčšinou kŕmim zmrazenou potravou. (Ako sa skloňuje komárie larvy?). Bielymi alebo čiernymi komárymi ? larvami, patentkami, strúhaným hovädzím srdcom so žihľavou alebo špenátom, tabletkami pre sumčekovité, takou akousi pastou a občas im tam šmarím aj tieto vločky. Každý deň dávam niečo iné. Skús aj ty striedať potravu, lebo to môže mať tiež vplyv na kondiciu rybiek a možno sa skôr vytrú. Myslím, ale že len granulami rozmnožovanie nedosiahneš, ale skôr to tak nejak postupne príde samo. Keď bude všetkým fajn v tom zmysle, že budú mať rybky podmienky na to, aby sa vytreli a aj ty podmienky na to, aby si sa dokázala postarať o ikry, "poter", atď. No ty máš teda pažravé ryby. Aj závojnatky a aj sumcovité sú papkáči. Určite stačí odkaľovať raz za mesiac? Asi je tam dobrý filter. Inak máš celkom fajn akvarium. Je to také zvláštne, že chováš presne to, čo sa nachádza na stránkach catfisch -pancierničky, prísavníky, fossilis a to ďalšie je tiež fúzaté a 20 centimetrové (určite to bude niečo sumcovité), ako aj závojnatky. Inak, tie dve smrte sa mi veľmi nepáčia, žeby tak za sebou? Určite boli tie plutvy obžraté? (nechcem strašiť ale neboli aj dolepené?) Obyčajne rybky prchnú, keď si chce niekto kusnúť (len pred mrenkami štvorpruhými sa asi nedá - videl som ich v akcii). Staraj sa aj o fossilisa, je to vzácna a zaujímavá ryba, zaslúži si to, aj keď nie je taký krásny ako závojnatky. Nemusíme sa vždy starať len o to čo je krásne, niekedy si to aj tí škaredí zaslúžia :o).

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 30. 8. 2002 22:10:30 
Tak to Vám teda úprimne závidím tú 10 ročnú závojnatku. Prajem jej všetko dobré a nech sa dožije 100 rokov!:))) Samozrejme nielen jej. To rozoznávanie pohlaví: V knihe Chováme závojnatky to označili ako spoľahlivý spôsob. Tak neviem ešte som sa k tomu nedostala. Ten fossilis ďalej potvora papá ako ostatný 3x denne a brucho má teda riadne! Vždy príde keď sa krmi. Ďakujem za úprimnú sústrasť. Tuším už prestanem len rozmýšľať o mäsitej a rastlinnej potrave, a prejdem k činu. Fajn ich krmiš. Určite stačí odkaľovať raz za mesiac. Máme 2 filtre a 2 ovzdušňováky. Nie je to náhodou tak, že čím väčšie akvarko, tým menej často stačí odkaľovať? Naozaj mám celkom fajn akvarko? :)) To je naozaj náhoda, že chovám také isté ryby aké sú na catfish. K tragédii došlo počas mojej dovolenky a vyzerá to tak, že asi im nedali žrať a potvora bola hladná. Závojnatka č. 2 zomrela o 4 dni s úplne obžranými a nepolepenými plutvami. Prečo ma nechceš strašiť? Prečo polepené? Ja sa o potvoru starám, som spokojná, že ničím nepohrdne a všetko zje. Ja viem, že si to aj tí škaredý zaslúžia a niekedy oveľa viac. :))) Inak sa dobre znášajú závojnatky s tými ostatnými? Majú aj veterinára?

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 9. 9. 2002 16:45:27 
No čo je? Prečo na mňa kašlete? To už vám tak leziem na nervy? :) Mám nové zavojnatky. Orandu a karasa balónového. Fossilis zatial ešte nikoho neobjedol. Nechcete ho niekto? :)

 Odpoveď: Rabka     e-mail: okat@nextra.sk 23. 9. 2002 16:44:48 
Chcem sa spýtať mohla si oranda vypichnúť oko, alebo jej ho vyjedol fossilis? Iného dravca tam totiž nemám, ale už je aj ten vonku. Jedného dňa prídem k akvarku a oranda nemá oko! Po 5 dňoch zomrela. :( Nič ostré tam nemám a ostatné rybky sú ok. Mohla byť chorá? Mohla som jej ešte nejak pomôcť? Tvárila sa že prežije.

       Foto nádrže

Pavel
 
       Anketa:
Navštevujete akvaristické výstavy ?
Ano
 18,27%
Nie
 18,96%
Príležitostne
 15,95%
Len v zahraničí
 21,67%
Len na Slovensku
 25,15%
Hlasovali: 25222
 
       Reklama
 
       Štatistiky:
 Inzerátov:
   Ryby: 0
   Potrava: 0
   Rasliny: 0
   Technika: 0
   Ostatné: 0
   Spracov.: 2909
  Fórum:
   Otázok: 2322
   Odpovedí: 7764
   Registrov.: 2387
  Nádrže:
   Vaše: 37
   Amano: 47
  Ryby:
   Sladkovodné: 81
   Morské: 11
  Rastliny: 27
  Knihy: 58
  Odkazov: 147
  Založenie: 15.1. 01
  Prístupov: 31749660

©2001-2007 Akvarium. Všetky práva vyhradené. Webdesign, webhosting Weblife

Odporúčame: Parfémy a kozmetika, Lacné hračky, stavebnice, Last minute Egypt, Poznávací zájazd Rim, Dovolenka Dominikanska republika